Den varmevest til kvinder – hold dig varm uden en tyk frakke
Kolde dage? Intet problem længere
Kender du den følelse, når du virkelig burde gå udenfor, men du frygter kulden? Du ved godt, at du burde gå den morgentur med hunden eller cykle på arbejde, men du kigger ud af vinduet og tænker: "Åh nej, den iskolde vind igen..."
Det har jeg altid haft. Især når jeg skulle afsted tidligt om morgenen, eller når jeg stod ved fodboldbanen i weekenden for min søn. Jeg tog tre lag på – termoskjorte, tyk sweater, jakke – og jeg følte mig stadig som en gå-isterning. Indtil jeg opdagede den varmevest. Siden jeg begyndte at bruge disse, lader jeg ofte den tunge frakke blive hjemme. Virkelig og virkelig.
Lad mig tage dig igennem, hvorfor dette er sådan en game changer for kvinder, der bruger meget tid udendørs og ikke ønsker at fryse.
Hvad er egentlig en varmevest?
En varmevest er bogstaveligt talt, hvad der står: en varmevest med indbyggede varmezoner. Ryg, bryst og nogle gange nakke indeholder ultratynde varmetråde, som du kan tænde med et tryk på en knap. Varmen drives af en genopladelig powerbank – ligesom den du bruger til at oplade din telefon.
Og den bedste del? Inden for 30 sekunder vil du mærke varmen. Det er virkelig som at vikle en varmedunk om ryggen. Men uden besvær eller bøvl.
Sikkerhed og komfort frem for alt
-
De fleste modeller er fuldt vaskbar (husk at fjerne batteriet!)
-
De er letvægts, så ingen tyk cardigan
-
Lavet af åndbart materiale, så du ikke sveder som med nogle tykke frakker
Jeg var lidt skeptisk i starten – el og tøj, det føles spændende, ikke? Men gode mærker har alle CE-mærker og indbygget beskyttelse mod overophedning. Så det føles trygt og velkendt.

Specielt til kvinder: pasform og stil
Det jeg virkelig godt kan lide ved de kvindelige modeller er, at de virkelig skabt til en kvindekrop. Ingen firkantet unisex-form, du drukner i, men et tætsiddende snit, der er flatterende. Du ser simpelthen godt ud, selv når du har tre lag på indenunder.
Du bruger den over en sweater eller hættetrøje, eller som et ekstra lag under din jakke. Og med en række farver – tænk sort, marineblå, bordeaux eller endda beige med en glans – kan du nemt matche den til din stil. Uanset om du er sporty eller foretrækker noget mere casual chic.
Og ja, også i str. XS til og med XXL. Jeg har selv en sort i størrelse M og min søster – som er lidt lavere – valgte en beige version i S. Hun får også konstant komplimenter for det.
Hvem er dette perfekt til?
Du behøver ikke at være en tøs for at elske dette, men hvis du genkender dig selv i nogen af disse situationer, så er dette seriøst noget for dig:
-
Du ryster på terrassen, selv med et tæppe over benene
-
Du tager hunden ud om morgenen, mens tågen stadig hænger lavt
-
Du er på cyklen, med en modvind, der skærer gennem knogler og marv
-
Du arbejder udendørs eller på et køligt sted, såsom markeder eller arrangementer
-
Du er en sportsmor, langs hockey- eller fodboldbanen
-
Du kan lide at gå, også om efteråret og vinteren
Jeg er et rigtigt 'mellem-sæson-udendørsmenneske'. Vil ikke være klædt for varmt på, men har stadig ikke lyst til at fryse. Denne varmevest er perfekt til det.
Praktiske detaljer du skal vide
Hvis du er ligesom mig og elsker bekvemmelighed, vil du sætte pris på disse funktioner:
-
Batterilevetid. Op til 8 timer på laveste indstilling (gennemsnitligt 4-6 timer ved normal brug)
-
Opladning via USB. Du bruger blot en almindelig powerbank. Nogle modeller leveres med batteri, andre ikke – så sørg for at tjekke grundigt.
-
Betjening: Én knap på indersiden – let tilgængelig og med LED-farver, der angiver, hvilken varmeindstilling du har.
-
Let og kompakt. Vejer mindre end 500 gram og passer lige i din taske
Jeg lader den normalt op om aftenen sammen med min telefon. Powerbanken går så ned i lommen på indersiden, sæt den i stikkontakten, tænd for knappen – og gå.
Hvilken Gløde varmevest passer til dig?
Hvis du leder efter en varmevest til at komme komfortabelt igennem de kolde dage, tilbyder Gløde forskellige muligheder, der er både stilfulde og funktionelle. Jeg har selv prøvet to forskellige modeller (en til cykling, en til skovture), og tro mig: Jeg ville virkelig ikke længere undvære en. Nedenfor sammenligner jeg et par populære Gløde-modeller, så du kan træffe det bedste valg til din situation.
🔥 Høgge Varmevest til Damer – Sort
Denne varmevest er specielt designet til kvinder, der ønsker at kombinere varme og stil. Den sidder godt til kroppen og er så behagelig, at jeg bliver ved med at bruge den indendørs, selv når det er køligt derhjemme.
Fordele:
-
✔️ Fem varmezoner (mave, ryg og nakke)
-
✔️ Tre varmeindstillinger (lav, medium, høj)
-
✔️ Fås med lille (3-6 timer) eller stor (6-12 timer) powerbank
-
✔️ Aftagelig hætte og kan maskinvaskes
-
✔️ Letvægts stretchmateriale
Denne stil er ideel til hverdagsbrug – tænk at gå tur med hunden, cykle, gå en tur i skoven eller endda løbe ærinder uden en tyk frakke.
❄️ Wøley Varmevest i Fleece – Blå Unisex
Foretrækker du noget blødt og hyggeligt? Så er denne fleece-varme cardigan din bedste ven på kolde dage. Jeg bruger den ofte, når jeg arbejder hjemmefra, eller som et ekstra lag under min regnfrakke på efterårsgåture.
Fordele:
-
✔️ Vidunderligt blødt fleecemateriale
-
✔️ Unisex pasform – ideel, hvis du vil dele den med din partner
-
✔️ Opvarmningszoner på strategiske steder
-
✔️ Tre varmeindstillinger
-
✔️ Velegnet til både indendørs og udendørs brug
Perfekt til alle, der elsker komfort og funktionalitet i ét.
❤️ Wøley Varmevest i Fleece – Rød Unisex
Vil du foretrække lidt mere farve? Så er den røde model af Wøley fleece varmevest et rigtigt blikfang. Jeg kan personligt godt lide at bære disse til events eller når jeg er på markedet – jeg får så mange komplimenter for dem.
Samme specifikationer som den blå model, men med et friskt og iøjnefaldende look. Passer smukt til sort eller beige tøj.
🧥 Øney Universal Jakkevarmer V2.0
Har du allerede en favoritjakke, som du faktisk ikke vil bytte til dig? Så er dette produkt virkelig genialt: Øney Jakkevarmer V2.0. Jeg bruger den i min yndlingsparka – den fungerer perfekt.
Fordele:
-
✔️ Fleksible varmepuder, kan placeres i næsten enhver jakke
-
✔️ Fungerer med standard USB-strømbanker
-
✔️ Tre varmeindstillinger
-
✔️ Nem at fjerne og udskifte
-
✔️ Ideel til dem, der ikke ønsker at købe en ny frakke
Denne løsning er især nyttig, hvis du har flere frakker eller blot kan lide at holde fast i din egen stil.
Uanset hvad du vælger: varme garanteret
Alt varmetøj fra Gløde lever op til høje kvalitetsstandarder, er CE-certificeret og er lavet af behagelige materialer. Uanset om du vælger den elegante Høgge-varmevest eller den behagelige fleece fra Wøley, er én ting sikkert: du behøver aldrig at fryse igen. 😌
Vil du se alle modeller? Se hele kollektionen her:
👉 glode.nl – varmebeklædning til kvinder
Ofte stillede spørgsmål om Den varmevest til kvinder – hold dig varm uden en tyk frakke:
Hvor lang tid tager det at sende Den varmevest til kvinder – hold dig varm uden en tyk frakke
Forsendelsen af tager i gennemsnit 1 - 3 dage afhængig af hvor du bestiller fra. Hvis du bestiller før kl. 17.00, og produktet er på lager? Din ordre vil blive afsendt samme dag.
Kan jeg Den varmevest til kvinder – hold dig varm uden en tyk frakke at vaske?
Ja, den Den varmevest til kvinder – hold dig varm uden en tyk frakke kan vaskes. For specifikke vaskeanvisninger, tjek venligst produktet eller rul op.
er Den varmevest til kvinder – hold dig varm uden en tyk frakke sikker?
Ja, vores Den varmevest til kvinder – hold dig varm uden en tyk frakke er alle godkendte og har et CE-mærke. Så vores veste er sikre.
Hvorfra sender Gløde den Den varmevest til kvinder – hold dig varm uden en tyk frakke
Gløde sender den Den varmevest til kvinder – hold dig varm uden en tyk frakke udelukkende fra Holland. Derfor vil du hurtigt modtage produktet.
gør Den varmevest til kvinder – hold dig varm uden en tyk frakke selv ved lave temperaturer?
Ja, den Den varmevest til kvinder – hold dig varm uden en tyk frakke virker også ved lave temperaturer. Jo lavere temperatur, jo bedre mærker du varmen.
